Msgr. John J. Kennedy

SPANISH

  • John Joseph Kennedy nació en Dublín, Irlanda, el 15 de julio de 1968. El 13 de julio de 1993 fue ordenado sacerdote católico en Dublín, Irlanda, en julio de 1993.
  • Monseñor Kennedy fue nombrado cura de una extensa parroquia de Crumlin durante tres años antes de ocupar un puesto en la parroquia de San Nicolás de Myra del centro de la ciudad durante dos años. Los antiguos feligreses que todavía lo visitan en Roma, le conocen como un anfitrión acogedor, con intereses que varían desde los deportes hasta la cocina.
  • Kennedy estudió Licenciatura en Derecho Canónico y una Especialización en Jurisprudencia en la Pontificia Universidad Gregoriana de 1998 a 2002. En enero de 2003 el p. Kennedy fue asignado a la Congregación para la Doctrina de la Fe. En 2006 el p. Kennedy fue nombrado Oficial de Protocolo en la Congregación. El P. Kennedy fue nombrado Monseñor el 17 de diciembre de 2007. Completó su Doctorado en Derecho Canónico y Jurisprudencia en 2010.
  • En 2014, Monseñor Kennedy fue nombrado Administrador Financiero en el Vaticano. En este puesto, Monseñor Kennedy tenía la responsabilidad del presupuesto general de la Congregación para la Doctrina de la Fe.
  • En 2015, Monseñor Kennedy fue nombrado jefe de la Sección Matrimonial, cargo que ocupó simultáneamente con el de administrador financiero.
  • El Papa Francisco nombró a Monseñor Kennedy como jefe de la sección disciplinaria de la Congregación para la Doctrina de la Fe en 2017.
  • En 2018 se convirtió en miembro de la Junta de DCYIA.

ENGLISH

  • John Joseph Kennedy was born in Dublin, Ireland on July 15, 1968. On July 13, 1993 he was ordained a Catholic Priest in Dublin, Ireland, in July 1993 .
  • Monsignor Kennedy was appointed as a curate in the sprawling parish of Crumlin for three years before he took up an appointment in the inner city parish of St Nicholas of Myra on Francis Street for two years. Former parishioners still continue to visit him in Rome, and he is known as a welcoming host, with interests which vary from sports to cooking .
  • Fr. Kennedy studied Licentiate in Canon Law and a Specialization in Jurisprudence at the Pontifical Gregorian University from 1998- 2002. In January 2003 Fr. Kennedy was assigned to the Congregation for the Doctrine of the Faith. In 2006 Fr. Kennedy was named Protocol Officer in the Congregation. Fr. Kennedy was made a Monsignor on December 17, 2007. He completed his Doctorate in Canon Law and Jurisprudence degree in 2010.
  • In 2014 Monsignor Kennedy was appointed Financial Administrator in the Vatican. In this position, Monsignor Kennedy had responsibility for the overall budget for the Congregation for the Doctrine of the Faith.
  • In 2015 Monsignor Kennedy was appointed head of the Matrimonial Section, a position he held simultaneously with that of Financial Administrator.
  • Pope Francis then appointed Monsignor Kennedy as head of the disciplinary section of the Congregation for the Doctrine of the Faith in 2017.
  • In 2018 he became a Board member of DCYIA.